Prisotnost in pomembnost našega okolja za opravljanje dela je v stalnem premisleku, še posebej v dobi tehnološkega napredka , ki nam omogoča opravljati naloge povsod , kjer imamo pameten telefon ali prenosni računalnik . Ta premik od slikovite pisarne k oddaljenemu in večinoma neobljudenemu kotu naše dnevne sobe je postavil veliko vprašanj. Glavno med njimi je, ali lahko dejansko postanemo bolj produktivni in srečnejši , če svoje konvencionalne pisarne zamenjamo za domačo mizo . Ta članek si prizadeva ustvariti živahno sliko o pomembnih točkah , ki jih morate upoštevati, ko se odločate med delom od doma in/ali v pisarni .
Pred epidemijo, leta 2019, je v Evropski uniji pretežno od doma delalo povprečno 5,4 odstotka zaposlenih . Delež tistih, ki občasno delajo od doma, pa je od leta 2009, ko je znašal 6 odstotkov , do leta 2019 narasel na 9 odstotkov .
A po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je delež zaposlenih , ki je v času epidemije vsaj en dan v tednu delal od doma , sredi aprila letos dosegel le slabih 23 odstotkov . Delež zaposlenih , ki so vse dni v tednu delali na lokaciji delodajalca, se je začel nižati v zadnjih dneh marca in prvih dneh aprila. Na začetku marca je večino časa delalo od doma le 7 odstotkov zaposlenih , sredi aprila pa 11 odstotkov .
Prednosti dela od doma V sodobnem okolju, kjer so časovne omejitve pogosto stiske , ki jih moramo premagovati, je ena od glavnih prednosti dela od doma sposobnost nadzora nad svojim časom . Ta svoboda pri organizaciji dela lahko vodi k zmanjšanju stresa , saj se posamezniki lahko posvetijo opravljanju nalog , ko so najbolj osredotočeni in energični , kar pa ni nujno povezano s tradicionalnimi urami dela od 9h do 17h .
Fleksibilnost , ki jo omogoča domače okolje , prav tako spodbuja boljše družinsko življenje in skrb za otroke , še posebej za tiste, ki so mladi starši ali začenjajo svojo družino . Možnost, da v službenem času hitro naredimo nekaj za družbo, kot je kuhanje kosila ali hitro igro nogometa s fanti , so preprosti a pomembni trenutki.
Poleg tega, da si lahko organizirate dan po lastni presoji , je zmanjšanje časa za prevoz velik adut. Odpoved vsakodnevni vožnji v službo ne samo da zmanjšuje stroške in onesnaževanje , ampak tudi odpira prostor za druge aktivnosti in zmanjšuje čas, porabljen v prometnih zastojih .
Slabosti dela od doma Kje je svetlo, tam je tudi temno. Tako kot to velja za mnoge stvari, ima tudi delo od doma svoje slabosti . V neustreznem okolju (malo pozornosti in vzpodbude, prisotnost družinskih članov med službenim časom) in druge moteče okoliščine (zvočne) lahko zmanjšajo produktivnost . Še posebej so za to dovzetni začetniki in manj izkušeni, ki imajo še vedno težave z jasno določenimi mejami med zasebnim in službenim časom .
Pri delu od doma ne morete iti takoj do sodelavca ali šefa in ga vprašati, kar vas zanima. Komunikacijo z njim morate navezati na drugačen način in ni nujno, da bo takrat, ko ga boste potrebovali, dosegljiv. Pomanjkanje fizičnega stika s kolegi in sodelavci pa lahko vodi tudi v pomanjkljivo timsko sposobnost , komunikacijo in s tem izgubljeno potrebno motivacijo . Kratki osebni posveti in neformalni pogovori predstavljajo dragocenost , ki jo je težko nadomestiti s komunikacijo preko telefonov in sporočil . Delo od doma pomeni, da niste v dnevni interakciji z vašo ekipo . Tako informacije ne krožijo tako dobro , kot bi sicer. Niste toliko na tekočem s tem, kaj se dogaja v podjetju . To, da ste odrezani od delovnega okolja , lahko tudi poslabša vaše možnosti za napredovanje . Niste toliko vključeni v deljenje s vojih predlogov in idej .
Na delovnem mestu nam v primeru tehničnih težav , denimo pri namestitvi ali uporabi različnih orodij , povezovanju s spletom ali nastavitvah nove strojne opreme , na pomoč hitro priskočijo podkovani kolegi , ki problem odpravijo namesto nas. Ko delamo od doma , predvsem v samoizolaciji, pa smo takšne težave pogosto primorani reševati sami .
Svoboda , da je na vas, kako si boste razporejali delovni čas pri delu od doma , je lahko tudi varljiva . Ker veste, da bi se lahko delovnih nalog lotili tudi zvečer , lahko cel dan odlašate in tako zapravite veliko časa po nepotrebnem . V pisarniškem okolju pa imate določen delovnik , v katerem potrebujete biti tam in opravljati svoje zadolžitve .
Kako se odpovedati delu v pisarni Odločitev, ali boste izkušnje na karierni lestvici staknili v pisarni ali med udobnimi štirimi stenami doma , žal ni črno-bela izbira . Ključ je v iskanju ravnotežja in priznanju, da bo zahtevala nekaj prilagoditev . Preden se povsem odločite za eno možnost, si odgovorite na naslednja vprašanja:
Ste samostojni in imate močno notranjo motivacijo ?
Imate doma prostor , ki je namenjen izključno za opravljanje dela ?
Imate jasno vsakodnevno rutino , ki ločuje službene obveznosti od družinskega življenja ?
Ste sposobni uveljaviti jasno in konkretno mejo med službenim in zasebnim časom ?
Ali ste pripravljeni komunicirati sodelavcem in nadrejenim na drugačen, morda intenzivnejši način ? Če ste na vsa vprašanja odgovorili pritrdilno , je verjetnost, da bo vaše izkušnje z domačim urnikom pozitivna , precej velika. Prav tako se pred strogo odločitvijo posvetujte s svojimi nadrejenimi in kolegi ter skupaj poiščite rešitev, ki bo optimalna za vse . S pomočjo pristopa timskih pravil in omejitev , kjer se združite z ekipo in postavite dneve , ko vsi skupaj krepko zamahnete z odloženimi opravili , boste tudi iz domačih vrat pošiljali resne in kvalitetne signale .
Ne glede na vašo izbiro, pa je ključnega pomena razvijanje in ohranitev trdnih vodil za upravljanje dela in časa . Pomembno je, da sami sebe častite , ko je to potrebno, in da ustvarite okolje , v katerem se lahko osredotočite . Prav tako pa ne smete zanemariti socialnih povezav , ki so ključne za vsakršen uspeh.optimalne karierne produktivnosti in osebne izjave o uspehu, ne glede na to, kje se okoliščine odvijejo.
Povzetek Delo na daljavo , ki je v času globalne krize zaradi epidemije koronavirusa za marsikoga nova realnost , vsekakor prinaša kopico izzivov . Mnogi se na situacijo, ki je privihrala praktično čez noč , niso imeli priložnost niti ustrezno pripraviti . A vsekakor je usklajevanje delovnih aktivnosti prek spleta in telefona tudi priložnost za rast in razvoj celotnega kolektiva. Komunikacijske veščine , poznavanje orodij za delo na daljavo , organizacija in procesi usklajevanja bodo namreč zaposlenim v korist še dolgo po tem, ko bo COVID-19 prenehal sejati strah in se bo življenje vrnilo v ustaljene tirnice .
Delo od doma nekaterim bolj ustreza kot drugim . Odvisno je od podjetja, posameznika in okoliščin.