Podjetništvo je privlačna, a tvegana možnost, ki ponuja neodvisnost, kreativnost in potencial za dober zaslužek. Pred začetkom izberite pravno obliko, pripravite finančni načrt in se seznanite z registracijskimi postopki. Obstajajo omejitve za tiste s kazensko evidenco ali neplačanimi davki. Za več informacij se obrnite na ustrezne organizacije.
Ideja o vstopu v svet podjetništva vznemirja marsikoga. Številne posameznike mika možnost neodvisnega, samostojnega podjetniškega ustvarjanja, podjetniška kreativnost, zasnova lastnega »branda« na trgu, dober zaslužek ipd. A po drugi strani se marsikdo zaveda, da je vstop v svet podjetništva tvegana odločitev.
V skladu z nedavno opravljeno raziskavo je sicer kar polovica prebivalstva prepričana, da ima podjetniške sposobnosti, tretjina zaznava poslovne priložnosti, a jih (resne) podjetniške namere izkazuje le 17%, še manj pa se jih kasneje odloči za samostojno podjetniško pot. (Več o tem.)
Pravno organizacijska oblika
Še preden se odločite za samostojno podjetniško pot, toplo priporočam, da se seznanite z nekaterimi osnovnimi pravnimi pojmi, povezanimi s podjetništvom. Predvsem je treba razlikovati med podjetjem, ki je skupek organiziranega premoženja, namenjenega opravljanju dejavnosti, in med pravno organizacijsko obliko, v kateri se bo ta dejavnost opravljala.
Slednjo bi lahko v grobem razdelili na gospodarske družbe in na samostojne podjetnike posameznike. Gospodarska družba je pravna oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost kot svojo izključno dejavnost. Treba jo je ločiti od samostojnega podjetnika posameznika, ki je fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost v okviru organiziranega podjetja. Samostojni podjetnik torej ni gospodarska družba, jima je pa skupno to, da lahko oba na trgu opravljata pridobitno dejavnost.
Prvi korak
Ko se odločite, da se boste podali na samostojno podjetniško pot, morate najprej dobro premisliti, v kakšni obliki boste svojo poslovno dejavnost opravljali. Obenem morate pripraviti finančni načrt – poskrbeti za stroške ustanovitve podjetja.
V današnjih časih so stroški ustanovitve podjetja znatno nižji, kot so bili pred 20 leti, tudi podjetje se ustanovi bistveno hitreje kot nekoč. Ne glede na to, določeni stroški nastanejo že na začetku. Če denimo ustanavljate kapitalsko družbo, morate poskrbeti za zakonsko predpisani osnovni kapital.
Ne glede na to, za katero pravno organizacijsko obliko podjetja se boste odločili, boste morali v vsakem primeru računati na stroške, povezane z odprtjem in vodenjem transakcijskega računa podjetja, za stroške najema računovodskega servisa, za stroške nabave ali najema opreme (vsaj računalnika, tiskalnika, telefona ipd.), verjetno tudi za stroške najema poslovnega prostora.
Omejitev ustanavljanja gospodarskih družb in podjetnikov
Ustava Republike Slovenije vsebuje določilo o svobodni gospodarski pobudi, ki pomeni, da ima vsak posameznik ali pravna oseba odprto pot do ustanovitve gospodarske družbe, ali do tega, da opravlja registrirano dejavnost kot fizična oseba.
Ker pa se je v poosamosvojitveni podjetniški praksi izkazalo, da je bila ta svobodna gospodarska pobuda marsikdaj zlorabljena, je zakon uvedel določene omejitve, da se takšnim posameznikom prepreči udeležba v svetu podjetništva.
Zakon o gospodarskih družbah določa, da ustanovitelj, družbenik ali podjetnik ne more postati oseba, ki je bila pravnomočno obsojena na kazen zapora zaradi kaznivega dejanja zoper gospodarstvo, zoper delovno razmerje ali zoper pravni promet. Enako velja za osebe, ki so bile v obdobju zadnjih 12 mesecev javno objavljene na seznamu neplačnikov.
[1] Glej 10.a člen ZGD-1[2] Glej Uredbo o standardni klasifikaciji dejavnosti (Uradni list RS, št. 69/07 in 17/08)
Več podobnih vsebin lahko najdete na spletni strani MLC Ljubljana.